Caso CS3520 Centrifugal juicer

Artiklen er baseret på research, men indeholder sponsorerede elementer herunder annoncelinks, hvorfor artiklen skal betragtes som en annonce.
Se i stedet:
Ansvarsfraskrivelse: Prisdataen er baseret på de forhandlere, der vises på siden.

Effekt
800 watt

Antal hastigheder
4

Omdrejningstal
15000 omdr./min.

Rørstørrelse
75 mm

Med display
Testplacering
Caso juicere
Nr. 1 ud af 0
Alle centrifugal juicere
Nr. 15 ud af 8
Alle juicere
Nr. 26 ud af 13
Sammenligning
Anmeldelser af Caso CS3520

Google Shopping samler anmeldelser på tværs af forhandlere for flere lande

Pricerunner er en prissammenligningsside hvor brugere også kan komme med deres anmeldelser af forskellige produkter

Amazon.de er en stor tysk internethandelsvirksomhed.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Caso CS3520 | Braun J500 | Bosch MES3500 | Sage BJE430UK | Philips HR1922 | |
Score |
65
100
|
80
100
|
78
100
|
78
100
|
78
100
|
15 anmeldelser |
(3.5)
139 anmeldelser |
(4.0)
1231 anmeldelser |
(4.0)
532 anmeldelser |
(4.0)
276 anmeldelser |
(4.0)
|
Pris | 989 kr. | 915 kr. | 699 kr. | 1.599 kr. | 1.299 kr. |
Testresultater |
"Testvinder" - 2015 |
||||
Effekt | 800 watt | 900 watt | 700 watt | 1250 watt | 1200 watt |
Antal hastigheder | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Aftagelige dele tåler opvaskemaskine | |||||
Til hele frugter | |||||
Drypstop | |||||
Medfølgende juicekande | |||||
Medfølgende opskriftshæfte | |||||
LCD Display | |||||
Rør | 75 mm | 75 mm | 73 mm | 84 mm | 80 mm |
Omdrejningstal | 15000 omdr./min. | ||||
Rum til ledning |
Beskrivelse af Caso CS3520
Caso PJ800 saftpresser danner rammerne for en model der med andre ord har det hele. Maskinen er i et lækkert unikt design og klarer samtidig de praktiske opgaver i et snuptag. Ydermere er modellen utrolig kompakt, hvilket sørger for at den er nem at finde plads til. Caso PJ800 er en model med en masse smarte funktioner og egenskaber til en i den grad meget favorabel pris. Endvidere er maskinen fremstillet af materialet rustfrit stål.
Indhold
Motor og hastigheder
Maskinen har en motor med en effekt på 800 watt. Motoren sørger for en altid kontinuerlig drift uden “hakken” og “prusten”, hvad end der forarbejdes meget eller lidt. Motoren arbejder med 8000-15000 omdrejninger i minuttet, hvilket siger lidt om hvor kraftfuldt den er. Motoren er samtidig i stand til at forarbejde hele frugter og grøntsager uden der er behov for at skære dem i mindre stykker forinden. Dette klarer den kombineret med det store påfyldningsrør, som har en åbning på 75 millimeter.
Endvidere har maskinen hele 4 hastigheder, som der kan veksles imellem. Hastigheder er designet således det bedst muligt for forarbejdet alle typer af frugter og grøntsager. Afhængig af råvarers hårdhed kræves det nemlig en anden hastighed for at forarbejde de forskellige typer. Caso PJ800 saftpresser har desuden en smart puls funktion.
Brugerbejtening og sikkerhed
At betjene modellen er meget simpelt selv for den mest uerfarne bruger. Knapperne sidder samlet og indikerer tydeligt, hvilken funktion de hver i sær har. Derudover er knapperne oplyst med LED-lys, som gør det nemmere at betjene maskinen specielt hvis der er lidt mørkt. På displayet er det nemt at holde øje med de valg og justeringer som foretages. Displayet er LCD og giver derfor et krystalklart billede af dette.
Maskinen er forsynet med en mængde sikkerhed, som sikrer maskinen mod overophedning. Der skal dog rigtig meget til før maskinen overhovedet er i risiko for at overophede, men skulle det nu ske så vil maskinen automatisk finde en løsning på dette problem. Endvidere har modellen sikkerhedslås, hvis man finder det nødvendigt.
Mikro si og beholdere
Sien der sorterer det brugbare materiale til juicen og det ikke brugbare (frugtkød, stilk mm) er af rustfrit stål. Sien er en mikro si, der sørger for at fordelingen bliver utrolig nøjagtig, således der ikke kommer noget med i juicen der ikke bør være der. De ting der sorteres fra under processen bliver automatisk adskilt og ført ned i en 2 liter stor beholder, netop beregnet til frugtkød og andet restmateriale. Eftersom beholderen er forholdsvis stor behøves den samtidig ikke tømmes særlig tit.
Medfølgende til Caso PJ800 saftpresser er en saftkande. Saftkanden er til at hælde den færdige lavede juice op i.
Yderligere information og rengøring
Modellen har samtidig drypstop installeret på selveste hældetuden. Drypstop funktionen sikrer mod unødigt spild, således at tuden ikke står og drypper lang tid efter påfyldningen er færdig. Mange af maskinens dele er samtidigt aftagelige, hvilket gør det betydeligt nemmere at rengøre dem separat.
Læs mere om Caso CS3520 juicer her.Specifikationsliste
Generelle egenskaber
Effekt | 800 watt | Gennemsnittet er 1019 watt |
Antal hastigheder | 4 | |
Rørstørrelse | 75 mm | |
Hastighed | 15000 omdr./min. |
Funktioner
Aftagelige dele tåler opvaskemaskine | Nej | |
Kan juice hele frugter | Ja | |
Drypstop | Ja | |
LCD display | Ja | |
Kabelrum | Ja | |
Safetystop | Ja |
Tilbehør
Juicekande | Ja | |
Opskriftshæfte | Nej |
Mål og vægt
Højde | 40.2 cm | |
Bredde | 31.0 cm | |
Dybde | 19.5 cm | |
Vægt | 3.4 kg |